Zasady uzyskania kredytu
Materiały dodatkowe i pliki do pobrania :
-
wniosek kredytowy - pobierz plik (zip)
-
blankiet weksla- pobierz plik (zip)
-
deklaracja do weksla in blanco - pobierz plik (zip)
-
załącznik do deklaracji wekslowej - pobierz plik (zip)
-
wzory wypełnień weksli i deklaracji wekslowych
- dla osób fizycznych
- dla spółek cywilnych
- dla spółek jawnych
- dla spółek z o.o. i akcyjnych
--------------------------------------------------------------------------------
Możliwość przyznania kredytu kupieckiego
Każda z firm rozpoczynających współpracę handlową z NET-LINE może starać się o przyznanie limitu kredytu kupieckiego i odroczonego terminu płatności. Dla nowo zarejestrowanych firm, dotychczas nie dokonujących zakupów w NET-LINE, proponujemy okres pierwszych trzech miesięcy współpracy na zasadzie przedpłat lub wpłat gotówkowych. W przypadku, gdy firma zamierzająca dokonywać zakupów w NET-LINE ma ugruntowaną pozycję na rynku teleinformatycznym i elektrycznym może się starać o przyznanie limitu z pominięciem tego okresu - warunkiem jest jednak dostarczenie rzetelnej i kompletnej dokumentacji firmy w celu oceny jej standingu finansowego i analizy ryzyka kredytowego.
W celu uzyskania możliwości dokonywania zakupów w NET-LINE w kredycie kupieckim należy wystąpić o przyznanie limitu i terminu płatności na wniosku kredytowym. Wypełniony wniosek wraz z dodatkowymi dokumentami rejestrowymi, finansowymi oraz zabezpieczającymi prosimy przekazać do swojego opiekuna handlowego w NET-LINE. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością niezbędne jest również dostarczenie oświadczenia o zdolności do reprezentacji spółki przez Zarząd w świetle Art. 230 KSH.
Informacje na temat zabezpieczeń oraz dokumentów finansowych znajdziecie Państwo w dalszej części niniejszego opisu.
Zasady przyznawania i utrzymania kredytu kupieckiego
w NET-LINE
Wysokość limitu ustalana jest indywidualnie na podstawie analizy ryzyka kredytowego klienta oraz potrzeb wynikających z potencjalnych rozmiarów współpracy handlowej. Istnieje możliwość podnoszenia limitu kredytu w miarę rozwoju współpracy z NET-LINE.
Ze względu na ograniczenie ryzyka kredytowego zastrzegamy sobie możliwość zmniejszenia limitu kredytu kupieckiego wobec klientów, którzy przez okres ostatnich 6 miesięcy dokonywali zakupów pozostających w znacznej dysproporcji z przyznanym limitem. Powrót do poprzedniego limitu jest możliwy bez składania odrębnego wniosku po przesłaniu i pozytywnej analizie aktualnych dokumentów finansowych firmy.
Limit kredytu kupieckiego może być także zmniejszony lub cofnięty w odniesieniu do klientów, którzy nie płacą swoich zobowiązań w terminie przyznanym przez NET-LINE. W przypadku, gdy do pomocy w windykacji długu klienta zostanie zaangażowana przez NET-LINE zewnętrzna firma windykacyjna - należy liczyć się z tym, że limit może zostać zabrany na stałe i nie będzie możliwości jego przywrócenia.
Jeżeli klient posiada przeterminowane płatności wobec NET-LINE - wstrzymywane jest przyjmowanie zamówień od klienta oraz bieżąca sprzedaż do momentu uregulowania zaległości. Ponieważ za datę uregulowania zaległości uważa się datę wpływu środków na konto bankowe lub do kasy NET-LINE, prosimy o odpowiednio wcześniejsze składanie dyspozycji przelewów w bankach.
Za nieterminowe płatności NET-LINE nalicza odsetki w wysokości ustawowej. Odsetki te uważane są za rekompensatę za dodatkowe, nie objęte umową koszty finansowania klienta i z tej racji są traktowane na równi z należnościami za towary i usługi. Dlatego w przypadku nie uregulowania not odsetkowych w terminie sprzedaż do klienta może zostać wstrzymana.
Jeżeli limit przyznany przez NET-LINE w oparciu o analizę dokumentów dostarczonych przez klienta okaże się niewystarczający do przeprowadzenia transakcji mających charakter jednorazowych kontraktów z użytkownikiem końcowym (np. wygrane przetargi) - możliwe jest przeprowadzenie takiej transakcji po wniesieniu dodatkowych zabezpieczeń - przykładowo po zawarciu umowy cesji na należności od końcowego użytkownika. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie Państwo w dalszej części niniejszego opisu w sekcji dotyczącej sposobu zabezpieczania kredytów kupieckich.
Dokumenty potrzebne do rozpatrzenia wniosku o przyznanie lub podniesienie limitu kredytu kupieckiego
Do rozpatrzenia wniosku o przyznanie limitu kredytu kupieckiego w NET-LINE potrzebne jest dostarczenie lub aktualizacja (w przypadku, gdy klient jest już zarejestrowanym klientem NET-LINE) następujących dokumentów:
1) wniosek kredytowy na aktualnym formularzu NET-LINE,
2) dokumenty rejestrowe - aktualny wyciąg z RHB lub KRS nie starszy niż 3 miesiące lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (w zależności od formy prawnej firmy), NIP, REGON,
3) upoważnienie do wystawiania faktur VAT bez podpisu w przypadku odbiorów innych niż osobiste (aktualizacja w przypadku, gdy poprzednie upoważnienie straciło ważność),
4) w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością - oświadczenie Zarządu o wysokości uprawnień mu przysługujących do reprezentowania spółki w świetle Art. 230 Kodeksu Spółek Handlowych i umowy spółki,
5) weksel in-blanco, deklaracja wekslowa opcjonalnie załącznik do deklaracji wekslowej - prosimy o dokładne zapoznanie się z opisem sposobu wypełniania zabezpieczeń wekslowych, tak, aby dostarczone zabezpieczenia spełniały wymogi stawiane przez NET-LINE,
6) roczne sprawozdania finansowe za ostatni zakończony rok obrachunkowy oraz skrócone sprawozdania finansowe za ostatni kwartał roku bieżącego - prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą wymaganej formy sprawozdań finansowych w zależności od formy prawnej i typu prowadzonej przez firmę księgowości,
7) zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego o nie zaleganiu ze składkami i podatkami i nie toczeniu postępowania karnego (ważne 1 miesiąc),
8) opinia z banku prowadzącego rachunek bieżący zawierająca datę otworzenia rachunku, informację o udzielonych kredytach i ich spłacie oraz obroty za ostatnie 6 miesięcy wyrażone liczbą cyfr.
9) kserokopię bankowej karty wzorów podpisów.
W przypadku zamiaru powiększenia limitu kredytu kupieckiego prosimy o kontakt z handlowcem prowadzącym oraz aktualizację dokumentów finansowych i rejestrowych firmy zgodnie z powyższym zestawieniem.
Prosimy o dostarczenie kompletu wymaganych dokumentów bezpośrednio do handlowca prowadzącego Państwa firmę w NET-LINE - ułatwi to i przyspieszy procedurę przyznawania kredytu.
Sposoby zabezpieczenia kredytu kupieckiego.
Weksel in-blanco i deklaracja wekslowa
Jako standardowe zabezpieczenie kredytu kupieckiego w NET-LINE stosujemy weksel in blanco z towarzyszącą mu deklaracją wekslową. Ponieważ od 1 stycznia 2007 zniesione zostały opłaty skarbowe od weksli, weksel powinien być złożony w postaci blankietu dostępnego na naszej stronie. Weksel (jak i deklaracja), muszą być czytelnie podpisane przez wpisanie imienia i nazwiska, numeru i serii dowodu osobistego (w przypadku osobistego poręczenia lub gdy wystawcą jest osoba fizyczna) i pod spodem podpisu w formie używanej do podpisu dokumentów bankowych. Poręczyciele podpisują się na odwrocie weksla po słowie "poręczam" lub "gwarantuję" stosując się co do formy do wcześniej wspomnianych elementów podpisu. Prosimy zwrócić szczególną uwagę, żeby na deklaracji wekslowej jak i wekslu podpisać się dokładnie w ten sam sposób. Podpisy powinny być złożone osobiście przez wystawcę i poręczyciela weksla w obecności pracownika NET-LINE lub notariusza. W każdym przypadku należy przedstawić dokument uwierzytelniający wzory podpisów, taki jak: bankowa karta wzorów podpisów.
Prosimy o nie wypełnianie pozostałych elementów weksla in blanco przez jego wystawcę - jest to niedopuszczalne z racji istoty weksla in blanco. Umożliwi to także wykorzystanie blankietu niezależnie od zmian w limicie kredytu kupieckiego Państwa firmy.
Formy sprawozdań finansowych wymaganych przez NET-LINE
W przypadku składania wniosku kredytowego o nowy limit lub w przypadku zmiany limitu wymagane jest dostarczenie aktualnych dokumentów finansowych firmy ubiegającej się o przyznanie lub zmianę limitu kredytowego. Oznacza to potrzebę dostarczenia (lub uzupełnienia) do NET-LINE dokumentów finansowych za ostatni rok obrachunkowy oraz skróconej informacji finansowej za ostatni kwartał (przyjmuje się, że w drugim miesiącu po zakończeniu poprzedniego kwartału powinny być dostępne dane finansowe za poprzedni kwartał).
W przypadku, gdy rok obrachunkowy klienta nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym - należy przesunąć odpowiednio okresy dokumentów finansowych.
Forma dokumentów finansowych różni się w zależności od formy prawnej klienta i jego obowiązków sprawozdawczych.
Formy sprawozdań rocznych:
w stosunku do firm prowadzących pełną księgowość:
ˇ bilans i rachunek wyników
w stosunku do firm nie prowadzących pełnej księgowości:
ˇ finalne roczne zestawienie z Książki Przychodów i Rozchodów (potwierdzone podpisami osób upoważnionych do reprezentowania firmy) oraz roczna deklaracja podatkowa na podatek dochodowy, czyli:
ˇ deklaracja CIT-8 w przypadku Sp. z o.o. i S.A.
ˇ deklaracje podatkowe właścicieli PIT-3x w przypadku S.C. i działalności gospodarczej
Formy sprawozdań kwartalnych / okresowych:
jeżeli jednostka jest zobligowana do sporządzania sprawozdania F-01:
ˇ sprawozdanie kwartalne statystyczne F-01 ,
jeżeli jednostka nie jest zobligowana do sporządzania sprawozdania F-01:
ˇ deklaracja podatkowa na podatek dochodowy za ostatni miesiąc czyli:
ˇ formularz CIT-2 w przypadku osoby prawnej (Sp. z o.o. i S.A.)
ˇ formularz PIT-5 w przypadku osób fizycznych (każdy wspólnik spółki cywilnej powinien dostarczyć osobną deklarację).
Oczywiście, jeżeli dostępne są okresowe dane w postaci bilansu i rachunku wyników - są one preferowane w stosunku do innych form sprawozdań finansowych.
Prosimy również zwrócić szczególną uwagę, aby dostarczone dokumenty finansowe były czytelnie oznaczone co do firmy i okresu, którego dotyczą oraz podstemplowane i podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania firmy zgodnie z jej dokumentami rejestrowymi.